Remont instalacji elektrycznej – jak się zabrać?

Robiąc remont w mieszkaniu czy w domu często eksperymentujemy z technikami metodą prób i błędów. Elektryczne instalacje to jednakże nie jest miejsce dla takich prób. Przed rozpoczęciem naprawy instalacji elektrycznej, należy przestrzegać następujące zasady, które zarezultują udane zakończenie.

Primo, trzeba sprawdzić, że spółka mieszkaniowa pozwala na przeprowadzanie prac elektrycznych we własnym zakresie. Niektóre spółdzielnie zabraniają właścicielom lokali samodzielnych napraw lub ingerencji w sieć elektryczną. Oczywiście, nie tyczy to wymiany gniazdek czy wyłączników światła i jak wspomniałem wcześniej tyczy się to tylko do małego procentu spółdzielni. Dobrze jednak rozmówić się ze swoją wspólnotą, aby upewnić się, czy nie powinniśmy otrzymać zezwolenia. Jeśli ten etap mamy już załatwiony możemy przystąpić do całej instalacji.

W tym celu po pierwsze i najważniejsze powinniśmy odłączyć całą sieć elektryczną poprzez wyłącznik główny

Żeby potwierdzić czy faktycznie udało nam się odłączyć prąd możemy zrobić to za pomocą odpowiedniego miernika elektrycznego- np. amperomierza. Kluczowe jest prawidłowe przygotowanie miejsca instalacji. Gdy podejrzewasz, że problemem są kable elektryczne, porozum się z dostawcą energii elektrycznej. Nie próbuj znaleźć rozwiązania na własną rękę. Po trzecie, stojąc w wodzie lub na wilgotnej podłodze w czasie prac instalacyjnych może dojść do porażenia prądem zagrażającym życiu. Jeśli woda jest na podłodze, pierwszym pomysłem powinno być osuszenie tego miejsca wg. projektu instalacji elektrycznej. Jeśli z jakichś powodów nie jest to możliwe powierzchnie mokre powinniśmy zasłonić gumową matą na której będziemy mogli stać. Należy także pomyśleć, o odpowiednim odzieży. Jeżeli nie jesteś pewny, czy teren robót jest pewny, zadzwoń po doświadczonych elektroinstalatorów.

Po czwarte, należy pamiętać, że metal przenosi prąd a guma nie. Jeśli dotkniesz metalu i drutu przez który idzie prąd to, ludzkie ciało jest świetnym przewodnikiem a przejście napięcia przez ciało ludzkie nie jest niczym sympatycznym a w wyjątkowych przypadkach ostatecznym doświadczeniem. Guma natomiast należy do nieprzewodzących tworzyw i faktycznie izoluje napięcie. Dlatego też polecałbym korzystanie z narzędzi z gumy lub tworzyw sztucznych lub z mocowaniem powlekanymi pcv czy poliwinylem oraz założenie butów z kauczukowymi podeszwami. Ostatnim krokiem będzie oczywiście test instalacji, do którego to ponownie powinniśmy użyć adekwatnych przyrządów elektrycznych. Pragnę jeszcze wskazać jeden fakt: jeśli nie jesteśmy się 100% pewni własnej wiedzy i umiejętności elektrycznych lepiej zlecić to profesjonalistom. Damy sobie w ten sposób spokój oraz otrzymamy pewność realizacji pracy.