Jakie drzwi, do jakich pomieszczeń

Typowe rozmiary skrzydeł drzwiowych, to przy drzwiach jednoskrzydłowych: 60, 70, 80, 90 cm. Określając np. drzwi jako „typowa osiemdziesiątka” nasz dostawca zrozumie, że skrzydło drzwiowe ma 80 cm szerokości, zaś ościeżnica ma rozmiar po zewnętrznej stronie – 89 cm i jest montowana do otworu o szerokości 90 cm.

Dwuskrzydłowe drzwi to dwa skrzydła drzwiowe zamocowane na zawiasach w ościeżnicy, przy czym jedno posiada klamkę, drugie zaś jest ryglowane. Najczęściej występujące rozmiary typowe: 60+60, 70+70, 80+80, 90+90. Znaczy to, że drzwi mają wymiar zewnętrzny 132, 152, 172, 192 cm.

Standardowa wysokość otworu w którym montowane są drzwi wewnętrzne wynosi 210cm, w którym montowane jest skrzydło o wysokości 204 cm.

Przepisy budowlane określają minimalne wymiary drzwi do poszczególnych pomieszczeń

Drzwi pokojowe powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości w świetle ościeżnicy. Mogą się otwierać zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia

Drzwi kuchenne powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości w świetle ościeżnicy. Nie mogą mieć progów. Między podłogą a dolną krawędzią drzwi musi być szczelina o szerokości przynajmniej 2,5 cm, która pozwala na równomierny przepływ powietrza.

Drzwi łazienkowe powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości w świetle ościeżnicy. Powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, a w dolnej części mieć otwory o łącznej powierzchni 220 cm2, zapewniające swobodny przepływ powietrza. Zwykle są to otwory okrągłe, standardowo mają ok. 7,5 cm średnicy. Do nich montuje się tuleje, najczęściej metalowe lub metalizowane plastikowe. Czasami także wycina się prostokątny otwór, w który wstawia się gotową kratkę wentylacyjną. W łazience mogą być również stosowane drzwi przesuwne.

Prawe czy lewe – lewe drzwi to takie, które oglądane od strony zawiasów, mają je umocowane do skrzydła, po naszej lewej ręce, a ich obrót przy zamykaniu jest odwrotny do ruchu wskazówek zegara. Prawe drzwi – oglądane od strony zawiasów, mają je umocowane do skrzydła, po naszej prawej ręce, a ich obrót przy zamykaniu jest zgodny z ruchem wskazówek zegara.